Dzień Singla w Chinach – jak i kiedy się obchodzi?

Dzień Singla w Chinach - jak i kiedy się obchodzi?

Dzień Singla, inaczej Dzień Podwójnej Jedenastki, to w Chinach wyjątkowe, choć nieoficjalne święto. Prawdopodobnie zostało wymyślone na Uniwersytecie Nankińskim, jednak mocno rozpromowane przez koncern Alibaba dla czysto pieniężnych zysków, lecz błyskawicznie urosło na globalną skalę, zarówno pod kątem biznesowym, jak i kulturowym. Kiedy wypada Dzień Singla w Chinach i jak się go celebruje?

Dzień singla – co to jest?

Chiny to niezwykle postępowy kraj. Młodzi ludzie stawiają przede wszystkim na rozwój osobisty i poświęcają się pracy, by osiągnąć sukces. Jednakże wywołuje to niemałą presję ze strony rodzin, które wymuszają na samotnych osobach niechciane małżeństwa. Jeszcze do niedawna zwykłe, niezobowiązujące randkowanie dwóch osób było równoznaczne z zawarciem związku małżeńskiego, z tego powodu młodzi ludzie zaczęli się buntować i z dumą świętować Dzień Singla.

Kiedy jest dzień singla?

Dzień Singla w Chinach jest hucznie obchodzony 11 listopada, jednakże często świętowanie przeciąga się o kilka dni w przód i w tył. Data nie została wybrana przypadkowo. Jedynki w języku arabskim przypominają gładkie pałki, natomiast cztery jedynki obok siebie są symbolem osób stanu wolnego, tzw. singli.

Jak się obchodzi Dzień Singla?

Dzień Podwójnej Jedenastki to przede wszystkim dzień wielkich wyprzedaży w sklepach stacjonarnych i internetowych. Różne platformy sprzedaży internetowej, w tym AliExpress, Shopee czy Taobao prowadzą intensywną komercjalizację i rok w rok nagłaśniają to wydarzenie, dzięki czemu Dzień Singla stał się popularny na zachodzie oraz w Polsce. Dzień 11 listopada szybko doścignął Cyber Monday oraz Black Friday pod kątem uzyskiwanych wpływów. Tylko w 2020 roku platforma Alibaba wygenerowała całkowity wpływ GMV w wysokości 498,2 mld yuanów, czyli 74,1 mld dolarów.

Co można robić w Dzień Singla?

Poza zakupami w wersji tradycyjnej i internetowej, Dzień Singla w Chinach obchodzi się poprzez liczne miejskie lub prywatne imprezy, spotkania towarzyskie lub randki w ciemno z nieznajomymi. Zgodnie z podaniami tego dnia single powinni zjeść kandyzowane owoce, aby w nadchodzącym roku znaleźć drugą połówkę. Wiele osób zwraca szczególną uwagę na pary i liczbę jedenaście – jedzą dwa smażone paluszki na śniadanie, o 11:11 zasiadają do uroczystego obiadu, który spożywają za pomocą dwóch pałeczek (po jednej w każdej dłoni), a spać idą o 11:11 w nocy. Takie zachowania mają przynieść singlom szczęście i pomóc „uwolnić się” z wolnego stanu.

Dzień Singla w krajach zachodnich

W krajach zachodnich przyjęło się, że Dzień Singla jest obchodzony 15 lutego, dzień po Walentynkach.

Zdania na temat Dnia Podwójnej Jedenastki bywają podzielone. Są osoby, które nie wyobrażają sobie roku bez tego święta, jak również tacy, którzy nie widzą sensu w świętowaniu bycia samotnym. Nie mniej jednak, Dzień Singla to wspaniała okazja do pokazania światu tego, że bycie singlem nie jest równoznaczne z byciem samotnym. Z tego też względu warto skorzystać ze świetnych promocji i sprawić prezent samemu sobie.