Najwyższe budynki w Chinach

Najwyższe budynki w Chinach

Z pewnością Chiny są jednymi ze światowych liderów, jeśli chodzi o okazałość stawianych na swym terytorium budynków użytkowych. Nie powinno podlegać wątpliwości, że Chińczycy opanowali wznoszenie wysokich budynków do istnej perfekcji, tworząc często imponujące struktury architektoniczne, których to czas powstawania potrafi zawstydzić nawet największych gigantów międzynarodowej sceny przemysłu budowlanego. W tym artykule przedstawimy ci budowle, których nie można przegapić będąc zainteresowanym tematem Chińskiej Republiki Ludowej.

Shanghai Tower

Jest to drapacz chmur, położony w dzielnicy Pudong w Szanghaju, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch, również kolosalnych budynków, których nazwy to Jin Mao Tower oraz Shanghai World Financial Center (SWFC), o których dowiecie się więcej w dalszej części tekstu. Budowa budynku zaczęła się w roku 2008, a do użytku trafił 9 lat później, w grudniu 2017 roku. Jest to obecnie najwyższy budynek w chinach, jego wysokość to zawrotne 632 metry. Sam wieżowiec, oprócz swojej imponującej wysokości, ma również do zaoferowania ogromne połaci przestrzeni użytkowej, o łącznym rozmiarze 220 tysięcy metrów kwadratowych, które to są wykorzystywane głównie jako biura oraz sale konferencyjne, aczkolwiek nie zabrakło miejsca na umieszczenie tam jednego z najwyżej położonych hoteli na świecie- Shanghai Tower J Hotel.

Fasada największego wieżowca w Chinach składa się z z dwóch części, otaczających 9 budynków. Wewnętrzna część fasady styka się z bryłą budynku, natomiast druga, zewnętrzna, jest widoczna cały, znaduję się ona na samym wierzchu budynku. Przestrzeń między nimi jest zagospodarowana przez 9 atriów.

Canton Tower

Formalnie Guangzhou TV Astronomical and Sightseeing Tower,  jest drugim, zaraz po Shanghai Tower, najwyższym budynkiem w Chinach. Mierzący 604 metry kolos, zbudowany w stylu ekspresjonistycznym, został oddany do użytku 30 września 2010 roku i służy jako wieża obserwacyjna, a także jako punkt telekomunikacyjny. Canton Tower został wybudowany przez Guangzhou New Television Tower Group, a projekt przygotowali holenderscy architekci, Mark Hemel oraz Barbara Kuit z Information Based Architecture (IBA).

Niecodzienne, powykręcane kształty budynku odnoszą się do patentu Imperium Rosyjskiego nr 1896, otrzymanego przez rosyjskiego inżyniera i architekta, Władimira Szuchowa, przez co istnieje pewne podobieństwo między Canton Tower a latarnią morską Adziogol, znajdującą się na delcie Dniepru na Ukrainie, zaprojektowaną przez ów architekta. Wewnątrz budynku możemy uświadczyć takie widoki jak ogrody, a nieco powyżej 450 metrów, wielki taras widokowy na świeżym powietrzu.

Ping An Finance Centre

Budynek znajdujący się w mieście Shenzhen, w południowo-wschodniej części Chin. Budowla mierzy 599 metry, co czyni ją największym budynkiem w Shenzhen, a zarazem trzecim najwyższym w całej Chińskiej Republice Ludowej. Jego postawienie zostało zlecone przez chińską firmę Ping An Insurance, a zaprojektowany został przez amerykanów z Kohn Pedersen Fox Associates. Budowa zakończyła się w marcu 2017 roku. W środku do dyspozycji znajdują się biura, hotel a także pokoje konferencyjne.

Na 116 piętrze, znajduję się taras widokowy Free Sky, a również siedziba firmy Ping An Insurance. Konstrukcja swym wyglądem dba o elegancki odbiór, głównie za sprawą fasady wykonanej ze stali nierdzewnej o łącznej masie 1700 ton metrycznych.

Guangzhou CTF Finance Centre

Guangzhou Chow Tai Fook Finance Centre, znany także jako East Tower, jest 530 metrowym wieżowcem o różnorodnym zastosowaniu, zaprojektowanym, jak w poprzednim przypadku, przez Kohn Pedersen Fox Associates. Budynek zajmuje 8 miejsce jako najwyższy budynek świata. Budowla posiada łącznie 116 pięter, z czego 5 znajdujących się pod ziemią. W skład budynku wchodzą mieszkania, Centrum handlowe, apartamenty a również hotel.

Konstrukcja składa się z wieżowca oraz połączonego z nim ośmiopiętrowego podium. Fasada budynku wykonana jest z w pełni funkcjonalnych okien oraz szkliwionej terakoty, a między nimi znajdują się otwory wentylacyjne. W nocy terakota oświetlana jest lampkami typu LED. 

Jin Mao Tower

Drapacz chmur położony w Szanghaju. Obecnie szczycący się mianem czternastego największego budynku Chin oraz 32 na całym świecie. Całkowita wysokość budynku to 421 metry, w których skład wchodzą biura oraz hotel Grand Hyatt. 

Za projekt budynku odpowiedzialna jest firma z Chicago Skidmore, Owings and Merrill. Styl jaki reprezentuje budynek to postmodernizm, z elementami nawiązującymi do chińskiej kultury. Wiele elementów konstrukcji nawiązuje do liczby 8, która to przez Chińczyków uznawana jest na przynoszącą szczęście, np. 88 pięter czy główny rdzeń budynku w kształcie ośmiokąta.