W Szanghaju byłem już wielokrotnie i względnie dobrze znam miasto(jak na przyjezdnego).  Tym razem byłem bardziej towarzysko niż turystycznie, ale coś wypadało pozwiedzać.  Wytypowane m.in. zostało Zhujiajiao, jedno z wodnych miasteczek w rejonie metropolii.

Położone tylko godzinę busem od centrum Szanghaju Zhujiajiao jest idealną opcją na jednodniowy wypad poza zatłoczone miasto. Wodne miasteczka kojarzą mi się m.in. z Suzhou i bardzo turystycznymi/zatłoczonymi tematami, ale dla równowagi w mniej popularnym Shaoxing było przyjemnie. Wyczytałem, że Zhujiajao powinno być względnie spokojne wiec jadymy…

Autobus, zwykly (pod)miejski 12rmb. Wiekszość stanowią Chińczycy, którzy oczywiście zasypiają jak dzieci. Po godzinie docieramy na miejsce. Pod dworcem autobusowym  rowerowi riksiarze i taksówkarze oferują swoje usługi, ale dziękujemy,  piwko w rękę i można spacerować.

 

Historia Zhujiajiao sięga podobno lekko 1700 w tył ij est najlepiej zachowanym wodnym miasteczkiem w okolicy Szanghaju. Przewodniki wspominają o wartych odwiedzenia North, Ke Zhi Yuan czy Xijin street. My przyjechaliśmy bez żadnego przygotowania, planu czy mapy i zdaliśmy się na kierunki serwowane przez mieszkańcow. Z  dworca autobusowego poszliśmy torochę naokoło ale dotarlismy do Xijin.

Pierwsze wrażenie pozytywne. Faktycznie kameralne to, bez tłumów, bez grupowych wycieczek oprowadzanych przez przewodnika z mikrofonem i głośnikeim, które mogłyby konkurować z systemem nagłośnieniowym Metalliki.

Rozumiem, że niektórzy podrózuja i ziwedzaja w grupach i maja do tego prawo, ale utknąć w takim towarzystkwie na wąskiej uliczce do miłych doznań nie należy. Mam traume po Żółtych Górach, gdzie na wąskich szlakach nie było sposobu wyminąć grup zorganizowanych, które  były liczne, bardzo liczne…

Wracając do Zhujiajiao, Wszystko generalnie punktuje na plus. Sklepiki z ‘cepeliadą’i pamiątkami wszelakiej maści są bo i być muszą ale w rozsądnych ilościach. Ważne, nikt nie nagabuje, nie próbuje na siłe wcisnąć mi mniej lub bardziej lokalnych specjałów. Coś podejrzanie wyluzowani są ci sprzedawcy tu, i chwała im za to.

Oczywiście pod ręką jest wszystko czego turysta potrzebuje. Są restauracje serwujące ‚standardowe’ i lokalnce specjały (sporo ryb), jest gdzie kupić pamiątki i jest gdzie strzelic sobie zdjęcie, które na miejscu nam wydrukują i zalaminuja. Pełna obsługa turysty, ale nie przytłacza. Znaczącą większość ludzi stanowią Chińczycy, wygląda jakby zachodnie przewodniki nie  zachęcały wystarczająco do odwiedzenia Zhujiajiao, a może to i lepiej, może dlatego jest tu jeszcze  spokojnie jak na chińskie warunki…?

Za  80rmb można wynająć łódź z lokalnym ‘sternikiem’, który opłynie po  wszystkich wartych odwiedzenia rejonach  Kurs nad jezioro to 4-60rmb/os, łodzie moga zabrać do 6 osób i wynająć je można na Dongjing street, ale obstawiam, że moża teżprobować w ktorym kolwiek mijescu jeśli zobaczymy pustą. Pozostanie kwestia dogadania ceny, czasu czy trasy więc Dongjing to lepsza opcja, gdzie jest nadzieja na kogoś z angielskim lub  wywieszona informację.

 

Żeby nie było, że Zhujiajiao jest bez wad wspomnę o nowych zabudowaniach pojawiających się nad kanałami:

W tle widać nowe projekty. Niedawno postawione budynki względnie dobrze komponuja się z  wcześniejszymi zabudowaniami, ale już widać na jednym  logo ‘Starbucks’, a to znaczy że idzie nowe, a nowe , w kontekście turystcznych atrakcji w Chinach najczęściej oznacza gorsze…

Jeśli masz do zagospodarowania 1 dzień w Szanghaju to Zhujiajiao jest moim zdaniem mocnym faworytem.

pzdr!

Tagged on:             

3 thoughts on “Zhujiajiao – przyjemne wodne miasteczko od Szanghajem

 • 30/08/2013 at 08:17
  Permalink

  ładnie tam ja byłam w Luzhi dość ciasno tam było, ale atrakcja dość fajna

  Reply
 • 21/07/2017 at 13:42
  Permalink

  A można wiedzieć jakim autobusem udało Ci się tam dojechać i z jakiej stacji? Za dwa miesiące będę w Shanghaju z grupą 10 osób i chciałabym zobaczyć to miejsce.

  Reply
  • 21/07/2017 at 13:57
   Permalink

   Przystanek Puan Lu, obok Shanghai museum, niedaleko People’s Square.
   Trasa do Zhujiajiao to chyba rozowe busy, linia huzhu, wysiadasz na ostantim przystanku, trasa ok 1h

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares