Wystartowali!

Robota skończona, egzaminy porobione, można się zrywać. Do 5-10 marca ‚ticzer Peter’ ma fajrant!

Start powolny, bo musiałem do Wuhanu zjechać. Moja ulubiona AirAsia nie lata z moich okolic, ale 6godzin w pociągu to w Chinach żadna odległość, a i bilet w tropiki za 350zł refunduje tę podróż. W Wuhanie jestem chyba 4ty raz. Miasto nie jest obowiązkowym punktem na turystycznej liście, nic zjawiskowego nie oferuje.  Plan był odwiedzić przynajmniej Yellow Crane Tower, ale wciągnęło mnie w inne rejony….

Turystyczne miejsca tracą na atrakcyjności jeśli siedzisz w Chinach dłużej. Świątynie wyglądają podobnie, parki zazwyczaj ładne, ale też nic nowego w tym temacie nie odkryję. Zdecydowanie bardziej wolę oglądać Chiny ‚od kuchni’. Zwykłe osiedlowe okolice są zawsze interesujące. Bazary, markety, ludzie w swoim naturalnym środowisku- to się nie nudzi…

I teraz w Wuhanie też w tym kierunku poszedłem. Pierwsza część zdjęć to właśnie takie lokalne, boczne uliczki gdzie dużo się dzieje, sklep na sklepie, metraż się nie marnuje, co jakiś czas tylko zamknięty lokal, lub w przebudowie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sklep na sklepie, do tego stragany, mobilne stoiska, tzw. ‚garkuchnie’, dzieje się na każdym kroku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pięknie to tu nie jest, ale takich Chin turysta raczej nie ogląda, a i dla mnie ciekawe są te ‚codziennie’ Chiny…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wszystkie zdjęcia wyżej to tyły głównej ulicy zakupowej, na której królują pierwszoligowe marki typu Starbucks, ZARA etc. Jeszcze jako tako egzystują obok siebie, ale z czasem chyba jednak te lokalne interesy zostaną wyparte. Niskie zabudowania zostaną zaorane bo m2 się marnuje jeśli nie stoi na nim wieżowiec…

Szkoda, ale takie prawa dżungli obowiązują w każdym mieście.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na ulicy zakupowej niczym jak u PKP, ‚robi się…dużo';)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I na razie tyle…

Made in China udaje się na urlop, więc i tematyka na jakiś czas będzie odbiegać od Chin, proszę o rozgrzeszenie i cierpliwość;)

pzdr!

 

Tagged on:

7 thoughts on “Wuhan, Chiny od kuchni (galeria).

 • 27/01/2015 at 09:41
  Permalink

  Uwielbiam takie Chiny.
  Z przyjemnością zawsze tutaj powracam.

  Życzę miłego urlopu i wielu, wielu niesamowirych przeżyć i wrażeń!

  Zhongguo z żoną

  Reply
  • 27/01/2015 at 12:58
   Permalink

   Dzięki dzięki!
   Mistrzem pióra nigdy nie byłem to może chociaż zdjęciami nadrabiam;)
   Pzdr

   Reply
 • 27/01/2015 at 12:14
  Permalink

  Oglądając te zdjęcia odniosłem wrażenie że to nie chmury tylko słynny chiński smog. Osiada on na wszystkim i wygląda to jak postapokaliptyczne miasto. A szczytem ludzkich możliwości jest znalezienie usterki w przewodach elektrycznych nad bazarem :) Elektryk jak jedzie do naprawy to chyba żegna się z żoną jakby na wojnę jechał 😀 Dzięki takiemu bałaganowi Kościół w Chinach ma coraz więcej wiernych. Ten bazar przypomina mi okolice byłego Stadionu XX lecia w Warszawie.
  Włazisz w jakieś zakamarki aż dziwne że Cię miejscowe oprychy nie skroili z aparatu.

  Reply
  • 27/01/2015 at 12:57
   Permalink

   Chiny to BARDZO bezpieczny kraj. Bez oporów kręcę sie w każdej dzielnicy miasta tak samo w dzień jak w środku nocy.
   Smog czy chmury, do dziś nie potrafiė odróżnić.
   Pzdr

   Reply
 • 29/01/2015 at 00:21
  Permalink

  Chmury sa na gorze , smog cie otacza tak jak mgla.

  Reply
 • 09/02/2015 at 23:38
  Permalink

  W Wuhan jest wielu polskich studentów, następnym razem zapraszamy na HUST ! :)

  Reply
 • 17/02/2015 at 03:05
  Permalink

  W Wuhan smog jest na porównywalnym poziomie, jak w innych chińskich miastach. Czyli jest źle. Stężenie najbardziej paskudnego czynnika, czyli zanieczyszczeń o wielkości 2,5 um to średnio 150 jednostek. Pamiętam dni, kiedy ten parametr osiągał 400 jednostek, a widziałem będąc w Polsce dzień, kiedy w Wuhanie ten parametr osiągnął zacne 700 jednostek. Dla porównania w Krakowie ten parametr osiąga średnie dobowe wartości rzędu 60 jednostek, a więc pod tym względem powietrze w Krakowie jest prawie 3x lepsze.

  Cóż można napisać o Wuhanie? Do kupienia wódka Wyborowa 0,75l w Wal Marcie za 106RMB, flaszka polskiego Spirytusu 0,5l w barze w cenie 1 200RMB. Poza tym innych polskich akcentów brak. Rodaków bardzo mało w Wuhanie, na ok 14 000 obcokrajowców Polaków będzie ok 30. Reszta to w znakomitej większości Francuzi, jest też sporo Niemców, Amerykanów, Japończyków i Włochów.

  Jedzenie: raczej pikantne, można się wyżywić jedząc uliczne żarcie w cenie 4-6RMB za posiłek, pytanie tylko jako to wytrzyma żołądek. Można też skosztować psa w cenie 400RMB za porcję dla 4 ludzi, plasterki pokrojonego czworonoga gotują się w wywarze z jakimiś zielskami i grzybami.

  Transport: tanie taksówki, szare busiki gdzie cena to sprawa negocjacji. Tanie autobusy miejskiej [za 2 RMB jedzie się daną linią do oporu], jest też metro i trolejbusy. Lotnisko: połączenia do Paryża, Moskwy, Hong Kongu i Tajwanu już są. Jest w planach otwarcie połączenia do Japonii i Australii.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares