Na początku chcę zaznaczyć, że i do mnie dochodzą sygnały o zmianach na polskich kolejach, zmianach na lepsze. Niedawno znajomy również pomieszkujący w Azji, podczas wizyty w Polsce doznał lekkiego szoku kiedy wylądował w nowym (i czystym!) składzie na trasie do (lub z) W-wy.  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że na PKP( i tych wszystkich spółkach, których nie ogarniam) powoli bo powoli, ale  idzie ku lepszemu… Pewnie Polski Bus zmotywował szanowne zarządy, a jakby tego było mało to jeszcze Ryanair właśnie jutro zaczyna sprzedaż biletów na trasy krajowe….i bardzo dobrze, konkurencja- samo zdrowie dla klienta/pasażera!

Ale o chińskich kolejach miało być. Oczywiście nie ma co porównywać Dawida z Goliatem, ale skoro w PL nie ma, i nie zanosi się aby kiedykolwiek powstała szybka kolej, to chociaż pooglądajmy jak prezentuje się nowa generacja w temacie koleii…

Ja mimo, że już widziałem jak to wygląda, jeździłem wiele razy i teoretycznie powinienem być oswojony, nadal rozglądam się i lekko nie dowierzam chodząc po tych nowych dworcach lub jadąc 300km/h.

W sierpniu miałem przyjemność (właściwe słowo) gościc na nowych wschodnim dworcu w Hangzhou. Niczym nie przypomina dworców jakie znamy  polskich realiów. Stacja połączona jest oczywiście z miastem nowo otwartą, pierwsza linią metra.

Robiący na mnie najwieksze wrażenie to połączony z lotniskiem Szanghaj Hongqiao- wypicowany i nowoczesny gigant obsługujący większośc szybkich połączeń z Pekinem, ale Hangzhou Wschodni nie ma powodów do kompleksów.

No to rozejrzyjmy się:

Kasy- jak wszędzie oddzielone od hal głównej- bez biletu na poczekalnię nie wejdziemy. Kasy jak kasy, ale ciekawym rozwiązaniem , nie tlyko na nowych dworcach, jest tablica(ew. tablice) wyświetlające sytuację biletową na najbliższe dni. Człowiek jeszcze przed dotarciem do okienka może monitorować sytuację. Ja mam bilet zakupiony w internecie, do odbioru jest osobna kasa, z najkrótsza kolejką gdzie bilet dostaję do ręki w minutę.

Momentami bardziej galerię handlową całość przypomina, których nie jestem fanem, ale galeria jest synonimem czystości i przestrzeni, a to na dowrcu bardzo mile widziane.

Hybryda metra, lotniska i centrum handlowego, czyli dworzec kolejowy po chińsku;)

Czasu mam sporo wiec obowiązkowy spacer po dworcu. Kasy biletowe są na poziomie -1,  aby się wydostać na powierzchnie musze odbyć 2 dlugawe jazdy schodami. Długością  mogą konkurować z tymi w  moskiewskim metrze więc można sie kimnąć;). Na powierzchni:

Poza skojarzeniami z centrum handlowym to jeszcze do lotniska temu tworowi blisko. Podjazdy z każdej strony, ruch odbywa się płynnie, taksówki, postoje, kilka pasów, no ładnie i przede wszystkim funkcjonalnie.

Mucha nie siada moim zdaniem. Ludzi niby sporo, ale metrażu jest tyle, że całośc na pustawą wygląda. Kolej na wnętrze poczekalni, ale żeby na nią wejść należy okazać bilet i przejśc kontrole bezpieczeństwa:

Na hale wejdziemy niedługo, może jutro się sprężę;) pzdr

Tagged on:                 

One thought on “Pozdrowienia dla PKP odc.235 (galeria)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares