W lipcu 2007 pierwszy raz zajechałem do Chin. Szok kulturowy, wszystko inne, wiadomo człowiek trochę nie ogarniał tego co się dookoła działo…Jedną z rzeczy, które kompletnie zbijały z tropu byli Chińczycy fotografujący niebo. Nie ogarniałem tematu. Dziś już ogarniam i mam podobnie.

Za ok 2 tygodnie instaluję się w Tajlandii. Pierwsze dni będę się oswajać z błękitem nieba oraz słońcem i jego zachodami. Kolorowe, błękitne czy ogniste niebo to niezła atrakcja dla sporej części mieszkańcw ChRL.
Niestety, dynamiczny rozwój, który wprowadził zachód w lekkie osłupienie, nie wziął się znikąd i ma swoją cenę.
Cena to często zdewastowane środowisko, część tego wróci do normy za X lat, część już nigdy nie będzie taka sama…

W mediach królują wzmianki o stolicy, wiadomo smog w Pekinie to duży news, ale problem nie ogranicza się do jednego miasta czy regionu. CPrzykładowo cała prowincja Hebei słynie ze smogu, ale o niej się nie pisze bo kogo interesuje jakiś H…He…. coś tam. Moja prowincja również może ‚pochwalić’ się wysokimi osiągami PM2.5.
Kraków ze swoim zanieczyszczeniem nikomu w Chinach nie ‚zaimpomuje’, a może i za czyste miasto będzie uznany…
Jak więc żyć w zasmogowanych rejonach Chin?

Ludzie maski noszą, ale spora ich część nie wie, że te bawełniane czy ‚szpitalne’ maski to pic na wodę, nie chronią przed pyłem. Do tego potrzeba profesjonalnego sprzetu porządnej jakości, a to oczywiście kosztuje. Masz kasę na porządną maskę to pojawia się kolejny problem- podóbki. Niedawno w Szanghaju celnicy przejęli jakieś dziesiątki czy setki tysęcy  lewizny…
Obcokrajowcy często proszą znajomych z zagranicy o wysyłkę porządnej maski…
Można zredukować pobyt na powietrzu, ale nie da się go wyeliminować. Szkoła, praca, żyć trzeba.

Władze kombinują i próbuja jak mogą. Były już armatki (a raczej ogromne armaty) wodne jeżdżące po miastach, było(i nadal jest)  polewanie ulic wodą, aby zaniżyć wartość pyłu w powietrzu. Jeśli jest chociaż najmniejsza szansa na redukcję PM2.5 to władze  spróbują wszystkiego.

Aaaaaa bym zapomniał- były też zakazy ulicznego grillowania!

Na 2016 Pekin plan ma następujący- zamknąć 2500 zakładów. Oczywiście chodzi o tych, którzy dokładają swoje 5groszy do tego co wisi w powietrzu… Znając chińskie realia plan zostanie wykonany.

Głównie rozchodzi się o węgiel. W ciągu najbliższych 5 lat  600 000 gospodarstw domowych stolicy, przy pomocy władz, przejdzie z węgla na energię odnawialną.  Poza węglem są jeszcze samochody, których przybywa w kosmicznym tempie. W większych miastach cena rejestracji może pzewyższać wartość samego samochodu. Jeśli macie samochód elektryczny to będziecie uprzywilejowani, bo władze popierają e-fury…

Oczywiście są też tacy, co zarabiają na tej stytuacji.

Kluby fitness, siłownie mają obroty bo jakakolwiek aktywność na powietrzu ‚dla zdrowia”  mija się z celem. Jeśli chcesz pobiegać to tylko na bieżni,  na siłowni…

W 2004 było w kraju  ok 1400 siłowni/klubów fitness. Dziś jest to ponad 5000.

Producenci masek- też się kręci. Ceny zaczynają sie od groszowych kwot,  ale oczywiście jakość najtanńszych jest beznadziejna. Dobra maska to ok 200rmb/120zl. Maskę trzeba co jakiś czas wymieniać…

W  grudniu Pekin dwukrotnie ogłosił czerwony, najwyższy alarm- sprzedaż masek w te 2 konkretne dni skoczyła 9-krotnie.

Dochodzą jeszcze oczyszczacze powietrza. To już droższa zabawa: zaczynają się od 3000rmb/1800zl, a wyższa półka to nawet 10 000rmb/6000zl. Oczywiście w urządzeniach trzeba też wymieniać filtry.

Mniejszymi i większymi krokami sytuacja , chyba, będzie się poprawiać, a na razie moje fotosy z Pekinu z 2013 .  Pojechałem coś załatwić, chyba nowy paszport. W sumie byłem tam 3 lub 4 dni- okoliczności jak widać na fotosach przech….słabe bardzo.

DSC_2048

DSC_2120

DSC_2122

DSC_2127

DSC_2130

DSC_2326

DSC_2371

DSC_2391

DSC_2395

DSC_2406

DSC_2408

DSC_2418

DSC_2431

DSC_2432

DSC_2438

DSC_2440

Problem zanieczyszczenia nie dotyczy samego Pekinu, ale też nie jest obecny w całym kraju. Pekiński smog jest znany w świecie przez fakt, że to stolica, nie oznacza to też, że miasto jest zasyfione 365dni w roku.

U mnie w Henanie też jest słabo- zagłębie węglowe, ale się przyzwyczaiłem. Mam ten luksus, że mogę się wynieść.

Sam jestem ciekawy, kiedy ogólna sytuacja ulegnie poprawie…..

Tagged on:     

2 thoughts on “Pekin- walka ze smogiem 2016+obrzydliwa galeria stolicy.

 • 18/01/2016 at 16:06
  Permalink

  Krakow w zimie jest jak Szanghaj.

  „Kluby fitness, siłownie mają obroty bo jakakolwiek aktywność na powietrzu ‚dla zdrowia” mija się z celem. Jeśli chcesz pobiegać to tylko na bieżni, na siłowni….”Jesli nie sa wyposazone w oczyszczcze powietrza (a 99% nie jest) to roznica jakosci powietrza jest znikoma .Praktycznie to samo co na zewnatrz a czasami gorzej jak nie przewietrzaja w lepsze dni. Na przyklad w metrze w Pekinie jest zawsze kilka razy gorzej niz na zewnatrz.
  http://blogs.wsj.com/chinarealtime/2015/12/31/inside-scoop-in-beijing-offices-the-air-is-just-as-bad-as-outside/

  „Producenci masek- też się kręci. Ceny zaczynają sie od groszowych kwot, ale oczywiście jakość najtanńszych jest beznadziejna. Dobra maska to ok 200rmb/120zl. Maskę trzeba co jakiś czas wymieniać… ”
  Nie prawda . Najlepsze sa maski 3M za jakies 4 zl. Polecam przeczytac:
  http://www.myhealthbeijing.com/children/my-personal-fit-testing-heres-the-best-pollution-mask-for-me/

  Dochodzą jeszcze oczyszczacze powietrza. To już droższa zabawa: zaczynają się od 3000rmb/1800zl, a wyższa półka to nawet 10 000rmb/6000zl. Oczywiście w urządzeniach trzeba też wymieniać filtry.
  Mozna duzo taniej ( okolo 120 zl)
  polecam: http://smartairfilters.com/en

  Za nieduze pieniadze mozesz zaczac chronic najceniejsza rzecz – twoje zdrowie a tam gdzie mieszkasz jest naprawde zle.

  Reply
  • 19/01/2016 at 05:11
   Permalink

   Spoko, dzieki za link, może komuś się przyda.
   Ja nie używam, nie mam wiedzy z 1szej ręki, powieliłem powszechne opinie, oczywiście mogą być błędne.
   pzdr

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares