Jak świat długi i szeroki wszędzie pełno przesądów, wierzeń, tradycji, zwyczajów czy zabobonów. Nie inaczej oczywiście jest w Chinach, w kraju gdzie mieli 2100-5000 lat(w zależności jak zdefiniujemy początki Chin/Chińczyków i ich historii) aby opracować mniej lub bardziej dziwaczne teorie;)

Niżej dekalog rzeczy których NIE powinniśmy robić w pierwszy dzień Nowego Roku. Listę należy traktować z przymrużeniem oka. Nie raz i nie dwa przytaczałem chińskim znajomym jakieś ‚ichsze’ zwyczaje, przesądy itp. tylko po to by się dowiedzieć że pierwsze słyszą…Szczególnie młode pokolenia, ale też moi rówieśnicy(30+) mają coraz słabsze pojęcie w tych tematach…

Przykład:

Kiedyś robiłem zajęcia o przesądach, tradycjach etc. [Studenci nie są najlepszym źródłem informacji(delikatnie mówiąc) ale tu akurat przykład daje pogląd na sprawę]
Studenci przytaczali lokalne i ogólnokrajowe zwyczaje. Oczywiście przy każdym przykładzie część grupy robiła oczy i nie znała tej czy innej tradycji. Studentka X wspomniała, że u nich w mieście  na 1szy dzień Nowego ROku nie można się kąpąć bo zmyjemy szczęście(czy jakoś tak). Ok nie takie rodzynki już słyszałem. Kilka przykładów dalej inna studentka Y  mówi  że w jej rodzinnych stronach koniecznie trzeba się wykąpać 1go dnia aby….zmyć złe rzeczy z poprzedniego roku;)

Wniosek prosty: Ktoś z mieściny A pojechał do mieściny B i przekręcił teorię- zamiast myć się to nie, albo odwrotnie….

Tak więc dekalog na 1szy dzień Nowego Roku, ale bardziej jako ciekawostka niż jakaś prawda objawiona:

1. Nie wstawaj zbyt późno. Chińczycy wierzą, że długie spanie 1go dnia nowego roku zrobi z Ciebie lenia na cały rok.

DSC_6415

2. Nie budź dzieci/rodziców i nie wykrzykuj ich imion bo….przez cały rok będą zmuszani do robienia rzeczy, na które nie mają ochoty.

SONY DSC

3. Nie serwuj owsianki na śniadanie. Owsianka jest posiłkiem biednych. Wsuwając takie śniadanie prosisz się o biedę;)

20140722_112831

4. Nie stosuj żadnych medykametów. Jeśli użyjesz leków możesz pozostać chory na cały rok.

20131114_152339

5. Nie składaj nikomu  życzeń podczas gdy śpią. Z jakiś powodów może to się skończyć ich pobytem w szpitalu…

DSC_1364

6. Nie dotykaj noży i/lub nożyczek. Jeśli się nie zastosujesz będziesz mieć sporo problemów i….skandali. [Jeśli jesteś fryzjerem czy kucharzem…..weź wolne!:]

DSC_0807

7. Nie zniszcz/psuj niczego. Jeśli już jednak za późno to obwiń to w czerwony papier i wypowiedz ‚zaklęcie’ ‚Sui sui Pin An’ i módl się o spokój;)

DSC_5904

8. Nie zamiataj. W 1szy dzień nowego roku zamiatanie może przywołać nieszczęścia do domu…

20140304_083827

9. Nie pożyczaj nikomu ani od nikogo pieniędzy.  Zostanie Ci tak na cały rok.

DSC_5329

10. Nie rób prania. Pierwsze 2 dni nowego roku to także święto Boga wody. Robiąc pranie najzwyczajniej na świecie zmuszasz go do roboty w jego wolny dzień;)

DSC_9565

1szy dzień nowego roku dopiero co był, ale może komuś przyda się na kolejny;)

pzdr

One thought on “Nowy rok- chiński dekalog na 1szy dzień nowego roku.

  • 23/02/2015 at 12:51
    Permalink

    Szkoda ze nie przeczytalem o tym wczesniej bo w pierwszy dzien chinskiego nowego roku popelnilem juz kilka bledow. Nie dobrze.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares