•Jinan(Shandong): Bo Xilai, były przewodniczy partii w Chongqing  i były członek biura politycznego Partii usłyszał w niedzielę rano wyrok: dożywocie.  Oskarżony o przyjęcie łapówek w wysokości ponad $3mln, nadużywania władzy i sprzeniewierzenie  publicznych środków. Proces trwał od 18 do 26 sierpnia- krótko i na temat. Bo mógł sobie pomóc i przyznać sie do winy co miłoby wpływ na wyrok, ale zdecydował sie iść w zaparte i nie przyznał sie do żadnego zarzutu. Jego linia obrony została odrzucona w całości…

(foto: CFP)


• W całym kraju 18 września rozległ się ryk syren. Zawyły po raz 18ty. Chodzi o upamiętnienie ataku Japonii na Chiny w 1931. Chińskim ‚Westerplatte’  był Shenyang, który pierwszy przyjął ‚gościnną wizytę’ sąsiadów. W całym kraju w   miastach są organizowane obchody, kierowcy zatrzymują się, trąbią etc. Mnie w tym roku zastało w klasie podczas zajęć, reakcja ze strony studentów…żadna.

(foto: chinadaily)


• Chiny:  wg nowego raportu migracyjnego, w 2011 Chinach żyło 680 000 obcokrajowców- wzrost o 35% w stosunku do 2001. Powódy oczywiste, dobrze radząca sobie ze światowym kryzysem gospodarka, gorsza sytuacja w tym temacie na zachodzie+ względnie niskie koszty życia. Najwięcej jest obywateli Koreii Pld. USA i Japonii. Dodatkowo dynamicznie wzrasta liczba zagranicznych studentów wybierających Chiny na kontynuację edukacji…


•Szanghaj:  17 września przyjęto uchwałę, na mocy której spożywanie jedzenia, picie, smiecenie, palenie oraz załatwianie potrzeb fizjologicznych będzie podlegać grzywnie od 50 do 500rmb. Umieram z ciekawości aby zobaczyć egzekwowanie tego przepisu i nakładanie kar na kogokolwiek….


•Chiny: w 2013 do czołowej 700 najlepszych uniwersytetów na świecie weszło 25 chińskich uczelni. Najlepsi MIT, Harvard i Cambridge. Chińska czołówka:

1) Peking University (46)
2) Tsinghua University (48)
3) Fudan University (88)
4) Shanghai Jiaotong University (123)
5) Zhejiang University (165)
6) University of Science and Technology of China (174)
7) Nanjing University (175)
8) Beijing Normal University (252)
9) Nankai University (363)
10) Xi’an Jiaotong University (372)

Jestem w lekkim szoku, że mojej szkoły nie ma, może za rok…..;)

(kampus Peking University)


• Daocheng(Yunnan): 16 września uruchomiono najwyższe lotnisko na świecie- koszt imprezy $255mln, a planowany maksymalny roczny ‚obrót’ to 280 000 pasażerów. Port lotniczy w Daocheng znajduje sie na wysokości 4410m. Samoloty łączą Daocheng z Chengdu- lot 65 minut. Następne planowane połączenia to Chongqing i Barkam (od października 2013) oraz Guangzhou, Szanghaj i Xi’an w 2014.  Alternatywa dla samolotu to 2 dni spędzone w autobusie., ale….o ile lot z Daocheng do Chengdu to  nie problem to z Chengdu do Daocheng juz inaczej to wygląda. W gre wchodzi AMS (acute mountain sickness) czyli choroba wysokościowa. Każdego normalnego człowieka zetnie z nóg na 2-3dni.  Do Daocheng będzie się latać głównie turystycznie ze względu na park narodowy Yading, położony 160km dalej:

(Yading National Park)

Po łądowaniu na ponad 4000m , startując z Chengdu(400-700m) nikt nie zacznie chodzić po górach. AMS może objawiać sie osłabieniem, bólami głowy, ale może też doprowadzć do śmierci…Loty oczywiście się cenią, więc dla budżetowców nadal trasa busem wchdozi w grę, wjeżdzajac 2 dni lepiej sie aklimatyzujemy. Dodatkowo widoki po dordze są BARDZO przyzwoite.

Tytuł najwyższego lotniska świata utraciło miasto  Qamdo w Tybecie, na wysokości 4334m.


 

Tagged on:     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares