Qingdao: w piatek w piwnej stolicy Chin eksplodował rurociag . Wybuch miał miejsce o 10.30rano. Na miejscu od 3 w nocy pracowali robotnicy próbujacy zatrzymać wyciek ropy. Poczatkowe informacje wspominały o 37 ofiarach, jednak w sobote liczba ta wzrosła do 47. Ponad 160 osób zostało rannych, z czego niektórzy są w stanie krytycznym. Rurociag ma dlugosc 176km i ciagnie rope z Qingdao do miasta Weifang, otowrzony został w sierpniu.

(zdjecie: chinadaily)Szanghaj
: 2gie pod wzgledem wielkości metro świata ponownie się powiekszy. Nowy odcinek linii 16 zostanie otwarty w grudniu, dodając do 468km kolejne 45, a wg planow linia 12 ma się powiekszyć o kolejne 13km czyli przed 2014 długosc metra w Szanghaju powinna wynosić jakie….526km. Pomijajac te wspomniane grudniowe trasy, w trakcie budowy, i zaplanowane do uruchomienia w 2014 jest kolejne 100km….Szanghaj pozdrawia Warszawe;)

Warte przypomnienia jest, ze Szanghaj do 1993 nie miał metra…Hanghzou
: West Lake, jedna z najwiekszych atrakcji w mieście, wspiana na liste UNESCO, została uwgledniona w rankingu 20 najpiekniejszych jezior świata wg Huffington Post. Marco Polo się zachwycał, widać nie był/jest jedyny;) Hangzhou zajmuje dobre, 4te miejsce:

1. Lake Como, Italy, Lombardy

2. Maligne Lake, Canada, Alberta

3. Lake Pichola, India, Udaipur

4.West Lake, China, Hangzhou

5. Dove Lake, Australia, Tasmania

6. Lucerne Lake, Switzerland

7. Lake Powell, America, Arizona

8. Lake Titicaca, Bolivia Map & Peru

9. Derwentwater Lake, Britain

10. Tahoe Lake, America , California & Nevada

Poza wspomnianym West Lake nie mialem przyjemnosci odwiedzic reszty, ale w moim rankingu numerem 1 jest bezapelacyjnie Tilicho Lake w Nepalu;)Chiny
: wszystkie McDonaldy w kraju maja udostępnić darmowe wi-fi. Na razie jest tak, ze często reklamują dostepność sieci, ale niewiele z tego wynika. Ma się to zmienić w przyszłym roku. Każdy z 1400 lokali ma mieć dostępną sieć ‘McD-ChnaNet’ nie tylko w teorii. Toretycznie dobra wiadomość dla zagranicznych turystow, szczegolnie od kiedy w kafejkach internetowych trzeba wylegitymować się chińskim dowodem osobistym. Wiem, że czasami mimo wszysstko wpuszczają białasa, ale przepis jest jednoznaczny- kafejki internetowe formalnie są poza zasięgiem zagranicznego turysty. 

Hotspoty McD niekoniecznie jednak ułatwią życie takiemu turyscie. Aby sie zalogować trzeba będzie podać nr telefonu aby dostać login+hasło. Na 99, 9% hasła bedą wysyłane tylko na chińskie numery, więc przeciętny turysta wypije kawe off-line. Oczywiście żaden problem kupić lokalnego SIMa, ale jeśli już mamy chińską karte to 3G załatwia temat. Wiadomość więc dobra dla uzależnionych od internetu Chińczykow…

(McD, jak i koledzy z branży musieli się w Lijiang dostosować stylizacja do starego miasta)


Chiny: w styczniu media informowały o tym, że liczba użytkowników telefonii komórkowej w Chinach sięgnęła 1.1mld. Styczeń to dawne czasy, dziś oficjalnie ta liczba to 1.22 miliarda rozmawiających Chińczyków.

Największym graczem na rynku komórkowym (jednym z trzech) jest China Mobile- ponad 700mln użytkowników w 2012 i ponad $USD 16mld zysów tego samego roku.

Jednocześnie numery stacjonarne kurczą się- od stycznia ubyło prawie 9mln użytkowników, teraz tylko 270mln ludzie ma linie stacjonarne. Największy zwrost w 2013 odnotowano w Guangdong, Henan i Syczuanie.


Pekin: Za niezaszczepienie pa wprowadzono kary pieniężne do 1000rmb. Psy ‚na służbie’ bedą mogły od teraz rownież oficjalnie podróżować transportem miejskim, dotchczas ta kwestia była nieuregulowana prawnie.

(bestia z Dali)


 

Tagged on:     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares