Chiny- i po święcie. Kończy sie ‘Golden Week’, ludzie jutro wracaja do pracy, wszystko wróci do normy, otworzą sie sklepy, do opustoszałego Szanghaju czy Pekinu powrócą setki tysięcy ludzi. Czy świeto narodowe faktycznie jest tak straszne jak ja tu , i internet opisuje? Zależy gdzie spytasz. Przeciętne miasto nie różni się specjalnie poza ilościa zamkniętych biznesów i ilościa ludzi biegających po sklepach uprawiających ‘shopping’ na czas. W Popularnych miejscach to już inna rozmowa.  Niedawno wprowadzony przepis zakazuje sprzedazy biletow ponad ustalony  dzienny limit, ale co z tego….

Zakazane Miasto  1 października odwiedziło (nawiedziło) 175 000 turystów, kiedy dzienny limit to 80 000.

Tego samego dnia na ceremonię wciagniecia flagi na Tiananmen przybylo podobno 110 000, zostawiajac 5 ton śmieci na placu.

Inny przykład: Emei Shan i posąg wilkeigo Buddy- wszystkie bilety (20 000) zostały wyprzedane przed 10 rano. Wielu turystów przybyłych z odleglych części kraju pocąłowało klamke…

Inny przykład: Jiuzhaigou- zakorkowała się atrakcja turystyczna w Syczuanie. Busy nie wyrabiały wwozić i zwozic turystów, do tego potężne korki do samego Jiuzhaigou. Efekt- potezna zadyma. Zniecierpliwieni ludzie probowali schodzić samodzielnie powodujać jeszcze wiekszy korek. Wg ‘Southern Metro Daily’ na miejsce zostaly wysłane uzbrojone oddzialy policji aby opanować sytuację.

Jak juz zjechali niezadowoleni turysci to postanowili  ubiegac sie o zwrot pieniedzy za bilety:

Zarzad zaprzecza aby mial wpuscic na atrakcje wiecej niz przewidziany maksymalny dzienny limit 41 000.

Inny przyklad: autostrada gdzies w Guangdong. Wg informacji które czytałem na czas swieta wszystkie opłaty dla pojazdów do 7 osob miały być zniesione. Jak widać niekoniecznie coś to zmieniło…

przyklady można mnożyc, ale wniosek jest jeden- zostać w domu podczas ‚Golden Week’!

źródła:
xinhua.com, china daily, sina.com


Chiny- pozostajemy w temacie chińskiej turystyki.  Liczba obywateli Chin udających się zagranicę systematycznie wzrasta. Chińczycy wydaja dużo i lubia zakupy(razem wydaja $102 miliardy rocznie podczas podróży).  Wnioski wyciągnęła Tajlandia i robi wszystko aby ściągnąc jak najwięcej turystów z Chin. W 2013 szacują/mają nadzieje na 4 miliony turystów z Chin. Przeciętny obywatel Państwa Środka wydaje w Tajlandii $160 dziennie, kiedy jeszcze kilka lat temu zostawiał $95 każdego dnia.

(pln. Tajlandia, okolice  Pai)

Pozostaje nadzieja, że większość z tych 4 milionów udwerzy na południe, gdzie króluja pocztówkowe plaże. Oby moje ulubione Chiang Mai nie zostało zadeptane. Nie po to uciekam z Chin do Tajlandii żeby siedzieć w otoczneniu Chińczyków;). Moje nadzieje to jedno, a życie życiem. Linie China Southern od 1 grudnia uruchamiają bezpośrednie połączenie Guangzhou-Chiang Mai, loty będą odbywać sie codziennie :(


Chiny- i więcej turystyki chińskiej. Wyszła lista 10 najpopularniejszych destynacji dla  Chinczyków:

(china daily)

Wszystkie miasta maja jedna wspólną cechę- sa idealnymi miejscami na szaleństwo zakupowe. Chiński turysta, ten który może sobie pozwolić na wyjazdy zagraniczne lubi wydawać i jest w tym dobry. Nie można sie dziwić, że chyba  wszystkie świadome tego miasta  uskuteczniaja przeróżne zabiegi aby przyciągnąć turyste/klienta z Chin. Jednocześnie mozna sie spotkać z dość regularnymi narzekaniami na ich zachowanie. CZyli najlepiej dorwac sie do kasy Chińczyka bez konieczności wpuszczania go do kraju?:)


i na koniec coś lekkiego,

 

Chiny: lista najbardziej denerwujących obcokrajowców dzwięków w Chinach:

1)plucie/charanie
2) alarm skuterowy/rowerowy
3)szkolne dzwonki i/lub piesni grane na kampusach
4)poranne ćwiczenia
5)siorbanie, mlaskanie
6)dzwonki telefo komórkowych
7)sajiao*
8) noworoczne piosenki.melodie w marketach

I generalnie zgadzam sie z lista, może poza nr 8, ale nie wiem o co chodzi ponieważ uciekam z Chin na nowy rok. Obcokrajowcy często przy piwie narzekaja na ktoreś ze wspomnianych pozycji, ale prawda jest taka, ża to my w Chinach jesteśmy gośćmi i nie widzę powodu aby którykolwiek Chińczyk miał sie przejmować lub zmieniać zachowanie bo jednemu czy drugiemu białasowi coś nie pasuje…

*sajiao- cięzko streścić bo to totalna abstrakcja dla zachodnich ludów, ale spróbuje: sajiao to zestaw cech i zachowań uaktywnianych przez dziewczę/kobietę w towarzystwie ukochanego. Może to być proszenie o pomoc w błachych sprawach, kłucenie się, ale w taki sposób jaki robia to kilkuletnie dzieci, kokieteria po bandzie, czy inne przeróżne dziecinne zachowania. Dla kogos z zachodu to nie mieści sie w głowie, ale sajiao nas nie dotyczny. Cel jest jeden, takie zachowanie ma dać mężczyźnie szanse na pokazanie jak to on stawia jej potrzeby ponad wszystko inne, po czym ona będzie zachwycona i wdzięczna za jego ‚rycerskośc. To tak w skrócie bo na temat sajiao ksiązki możnaby pisać, i nie zdziwię się jeśli już takie są….

Przykład ekstremalnego sajiao:

 

Po zajściu dziewcze zostało podobno aresztowane:) Kłucące się parki widać na każdym kroku, ale oni sie nie kłucą, to najczęsciej sajiao….Tu na klipie nie jestem pewien. Niżej lżejsza, wręcz subtelna wersja sajiao:

(foto news.163.com)

Zanim zaczniesz oceniać pamietaj, że to 2gi koniec świata, totalnie inna kultura, w kraju gdzie na każde 100 kobiet może przypadać nawet 130 mężczyzn, a do 2020 liczba samotnych z przymusu dżentelmenów może sięgnąć nawet 35 milionów…


Szanghaj- do rzeki  Huangpu  wrzucono 10 000 plastikowych kaczek. Protest polityczny? Nie, happening charytatywny. Można było adoptować kaczke,  przewidziane były nagrody pieniężne, a koniec końców zebrano 500 000rmb na dofinansowanie Paraolimpiady, która w 2015 odbedzie sie w Los Angeles.

(źródło)


Pekin: na koniec China Open, turniej tenisowy dziś się kończy, a dla  naszej zawodniczki skończył sie wczoraj na pojedynku w półfinale z Williams…czy Serena nie powinna czasem grać z mężczyznami?

Tagged on:     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares