Szanghaj: Na Pudongu, w nowej części dzielnicy utworzono Strefe Wolnego Handlu. Strefa ma być eksperymentem, który prowadzi Li Keqiang ze swoją ekipą. Chodzi o bardziej otwartą gospodarczą i ekonomiczną wymianę ze światem i reformy, które w razie powodzenia zostaną przeprowadzone na szerszą, krajową skalę. Przykładowo zagraniczni inwestorzy mają mieć większy dostęp do rynków, które w kraju są bardziej chronione, np. telekomunikacja. Ciekawostka: podobno poblokowane w kraju strony typu facebook, youtube, New York Times, twitter etc. mają byc dostępne bez problemu na stefie. Być może Pekin zastanawia sie nad zniesieniem blokad w chińskim internecie…

UPDATE 30.09.13:  lokalne wladze zaprzeczyly, aby w strefie jakiekolwiek zmiany mialy nastapic w temacie internetu i zblokowanych stron.

(Pudong)


Chiny:  Obchody 2564 rocznicy urodzin Konfucjusza. Bardzo ważna postać w kraju, miał ogromny wplyw na ukształtowanie kraju praktycznie na każdej płaszczyźnie. To dzięki niemu w  kraju szanuje się osoby starsze, dzięki niemu nikt mi w sali nie próbuje zakładać nauczycielowi kosza na głowe.  Podobno sa plany aby przenieść Dzien Nauczyciela właśnie na 28 września. Tajwan już obchodzi to święto w dniu urodzin Konfucjusza.

(obchody w Nanjing, zdjecie Xinhua)


Wuhan: ‚Golden Rooster Awards 2013′- chińskie Oskary rozdane.
• Najlepszy film „The Story of Zhou Enlai” ,
• Najlepszy debiut reżyserski dla Zhou Wei,
• Najlepsza reżyseria dla Chan Ho-San za ‚American Dreams in China’
• Najlepszy aktor Huang Xiaoming za role w ‚American Dreams in China’

• Najlepszy aktor 2go planowy Wang Qingxian,
• Najlepsza aktorka 2go planowa – Wang Luodan,
•…

(zdjecia: XInhua)


Harbin: 26 września ruszyła pierwsza linia metra w mieście. Tras ao długości 17,5km, od Południowego dworca do stacji ‚Harbin East’- razem 18 przystanków. Godziny kursowania 06:00-21:00- to  troche dziwne, najczeęciej metro kursuje do 22:30-:23:00…..nie mam pojęcia co autorzy mieli na mysli. Harbinskie metro jest pierwszym w kraju przysotsowanym do operowania w temperaturach do -38C:)


Changchun: studenci Jilin Agrucultural Univeristy mogą za dodatkową opłatą wynająć powierzchnie w bibliotece. Zorganizowano 169 ‚boksów’, każdy o powierzchni…1m2. Cena wynajmu to 800rmb/400zl za rok- wszystkie zostały wynajęte, głownie przez studentów ostatniego roku przygotowujących sie do obrony itp. Dlaczego  trzeba wynajmować takie klitki żeby w spokoju móc sie pouczyć? Ano dlatego, że studenci w Chinach mieszkaja w pokojach zbiorowych po 4-6-8 osob.  

(zdjecie CFP)
Tagged on:     

One thought on “Niedzielny przegląd prasy II

  • 30/09/2013 at 06:39
    Permalink

    Szanghaj: UPDATE 30.09.13: lokalne wladze zaprzeczyly, aby w strefie jakiekolwiek zmiany mialy nastapic w temacie internetu i zblokowanych stron.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares