I za to lubię organizacje pracy na publicznych uczelniach-święta. Jest ich w chińskim kalendarzu sporo, a do tego w aktualnej szkole nie ma zwyczaju odrabiania świątecznych dni wypadających w tygodniu. Ty razem ‘księżycowe’ świeto wypada 18 września(wg chińskiego kalendarza 15ty dzień ósmego miesiąca).

Jest to 2gie najważniejsze świeto w kraju, oczywiście po chińskim nowym roku.

Nazwa (Mid-Autumn) związana jest z połową jesieni, kiedy wypada świeto., opcjonalnie ‘księżycowa’ impreza ponieważ ‘łysy’ jest w pełni. W dawnych czasach składano dary dedykowane księżycowi, w podziekowaniu za plony. Ludzie zauważyli zmiany pór roku, połączyli fakty z sytuacja na niebie i w jakis sposób wyszło im, że wypada podziekować za udane zbiory jasnej kuli na niebie. Czemu nie, dziś sytuacja wygląda podobnie, tylko inne nazywnictwo genezy/historie i symboliki…

Jeśli świeto wypada w dni pracujące to będzie ‘podciągnięte’ pod weekend. Niektore szkoły/ zakłady pracy odrabiaja to, inne nie.

Dziś nie dziekuje sie za zbiory. Wg tradycji rodziny spotykają się, często księżyc nadal jest gwoździem programu, ale juz tylko w symbolicznej formie. Jeśli rodziny nie mogą się spotkać to myślą o sobie. W Chinach migracja jest popularnym zjawiskiem więc liczba ludzi, ktorzy widują swoje rodziny sporadycznie(często raz do roku na chiński nowy rok) jest spora.  Mieszkać kilka tysięcy kilometrów od domu i rodziny to nie rzadkość.
Inna tradycja jest wsuwanie ‘moon cakes’- ot ciastka. Niezliczone smaki i rodzaje, okrągłe i symbolizujące spotania rodzinne.  Wręcza się je znajomym i członkom rodziny. Ja fanem ciastek nie jestem, za słodkie to…jeden rodzaj pamiętam, z orzechami, względnie mi podchodził, ale nie aż tak żeby się zajadać…Ciastka są w przeróżnych smakach. Moga być z owocami morza,  jajkiem, owocami, herbatą, czerwoną fasolą, kaczką, orzecham, kawą, czekoladą etc.

Można wybierac w smakach, można również wybierać w cenach, które potrafią sięgać bezsensownych poziomów. W tym roku podobno słabo prezentuje się oferta ciastek z wyższej półki. Powodem jest ogólnonarodowa walka z korupcją i szastaniem publicznymi pieniędzmi. Te droższe ciastka były kupowane głównie przez oficjeli, polityków i innych, którzy później wręczali komu trzeba takie prezenciki.

Ja dostałem zwykłe, z marketu:

Jak wspomniałem fanem  nie jestem, ale jedno pewnie zjem,  tradycja jest tradycja;)

 

Niżej bardziej wyszukane opcje:

• Moon cake z Ningbo – zestaw wart 600rmb(300zł)

 

• Pozłacany moon cake o wartości 10 288rmb (5150zl)- Qingdao.

 

• zestaw za 826rmb(410zl) Z serii: „Zobacz kochanie jakie ładne ciastka znalazłem, a i koniak w promocji- grzechem byłoby nie kupić”:)

 

• przesadnie ozdobione, 498rmb(250zl), Chengdu.

 

• 55kg puszności. ‚Ciastko’ o wartości 8 888rmb (4444zł)- Wuhan.

 

• Na koniec niejadalny, srebrny ‚cake’- sklep jubilerski w Zhoukou. Wartość nieznana…

 

Tagged on:         

One thought on “Mid-Autumn / Moon Cake Festival 2013

  • 19/09/2013 at 01:20
    Permalink

    będąc w zeszłym roku w Szanghaju widziałam niesamowite kolejki, pani przewodnik mówiła, że własnei zbliża się święto i wszyscy kupują ciastecza, fajnie, że mi tą notką to przypomniałeś, ide szukac zdjęć 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares