Koleny rok w Chinach, kolejny październik, kolejne święto, kolejny raz pełna szajba.

Od 2000 na rocznicę porklamacji Chińskiej Republiki Ludowej naród cieszyć się może tygodniem wolnego, tylko z czego tu się cieszyć? Jak wprowadzano cały koncept ‚Golden Week’ wszyscy byli zadowoleni- długi weekend- bomba. Dziś nawet Chińczycy, którzy lubią podróżowanie w stadzie, którzy dużo lepiej znoszą tłumy, mają dość.

Ludziom bardziej się powodzi, samochodów na drogach przybywa, na podróż stać coraz więcej ludzi. I to ogólnie dobra wiadomość, ale nie na Złoty Tydzień, kiedy okazuje się, że temat jest nie do udźwignięcia od strony logistycznej. Nowe drogi się budują cały czas, na kolei również dynamicznie przybywa trakcji i szybkich połączeń, ale na pospolite ruszenie to za mało.

Podobnie sprawy wyglądają w najpopularniejszych atrakcjach turystycznych/miastach. Ceny hoteli, mimo tego, że władze próbuja z  tym walczyć, szybują w górę bez żadnych hamulców. Ludzi na podróże jest chętnych coraz więcje, ale jadą najczęściej w te same miejsca- efekt- chaos pod każdym względem.

Pozwiedzać pewnie się da, ale odpocząć?……zobaczmy:

1 pażdziernik -poranne wciągniecie flagi na Placu Niebiańskiego Spokoju, ponad 100 000 ludzi:

bj1_Fotor_Collage

(zdj: źródło)

Inne popularne miejsca w Chinach 1.10 (Hangzhou, Szanghaj, Nanjing):

qq1_Fotor_Collage

(zdj: źródło)

Z roku na rok jest coraz gorzej. W każdej kategorii liczby idą w górę. Przykładowo stolica została nawiedzona o 33% turystów więcej w porównaniu do roku poprzedniego, a samo pekińskie zoo tylko w środę zaliczyło  55 000 odwiedzających- 173% więcej niż w 2013…

pekk

(zdj: źródło)

W 2013  szanghajskie dworce przyjęły rekordową ilość pasażerów- 427 600. w 2014 oczywiście ustanowiono nowy rekord na 3 głównych dowrcach metropolii – 480 000.

No to może samochodem skoro z pociągami tłoczno?

cctv13

(zdj: CCTV13)

Na autostradach (i drogach ogólnie) może być też słabo. 1 października z samego Szanghaju wyjechało 1 120 000 aut- 20% więcej w porównaniu do 2013. Oczywiście nie całe Chiny stoją, ale te popularniejsze kierunki najprawodpodobniej wyglądają jak na zdjęciu wyżej.

Z ciekawostek, to autostrady, normanie płatne, na czas tego świeta, jak i majówki są bezpłatne.

Mnie znajomi próbowali namówić na wypad do Suzhou + Szanghaj lub Hangzhou…samochodem!!! Uprzejmnie i bez namysłu powiedziałem że nigdzie się nie ruszam. Byłem w Suzhou 2 razy, w Szanghaju i Hangzhou wielokrotnie, do tego za dużo widziałem zdjęć zakorkowanych chińskich autostrad z tego okresu- nie ma siły, która by mnie przekonała do aktywnego spędzenia tego święta. Kusiło mnie trochę zabrać się z nimi ale bardziej pod kątem obejrzenia tego całego pieprznika z bliska niż w kontekście zwiedzania.

Tylko jakieś małe, lokalne aktrakcje wchodzą w grę, a i to tylko ‚może’….

 

Nie trzeba szklanej kuli aby przewidzieć takie okoliczności.  Na Święto Narodowe w 1999 w podróż wybrało się tylko 28mln ludzi, w 2007 było to już 120mln Chińczyków.  Coś muszą zmienić bo to już przestało się sprawdzać. Słyszy się o jakiś planach aby ‚rozłożyć’ to w czasie, ale konkretnych propozycji chyba na razie brak…sam jestem ciekawy czy w 2015 będzie takie samo narzekanie jak  teraz, czy rok temu….

Zdjęcie niżej to moja fota z dworca kolejowego w Wuhan w okresie noworocznym, ale podejrzewam że widoki na Złoty Tydzień niewiele się różnią, z biletami kolejowymi też jest cięzko, bardzije niż normalnie…

Panorama 2-Edit-Edit

Wiem, że część polskiej blogerki z Chin( Jenoty i  Smaki) wybrała się podróże, więc czekam na ich relacje, może nie było tak źle;)

W moim mieście  jest tylko więcej straganów i więcej handlu się odbywa w zakupowym centrum, bo ważną częścią tego święta jest wydawanie kasiory;) Oprócz tego nic się nie różni od zwykłego weekendu. W parkach może też większe tłumy niż zazwyczaj, ale nic ponadto, względny spokój który sobię cenię….

Nikt przy zdrowych zmysłach nie pogardzi tygodniem wolnego, i chwała że święto jest, ale jakiekolwiek turystyczno-podróżnicze pomysły przy aktualnej organizacji Złotego Tyogdnia odpadają……ja dziękuję.

pzdr!

Tagged on:     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares