Ach ten Paryż….nie, nie ten francuski, o chińskim mowa…

Jedno z najdziwniejszych  miejsc, w  jakim byłem. Mocno wieje absurdem. Tytułem wstępu, aby się nie powtarzać, odsyłam do wpisów z 2013 kiedy po raz pierwszy odwiedziłem tę okolicę:

Tianducheng- miasto widmo aka Paryz Wschodu.

Tianducheng- miasto widmo aka Paryz Wschodu cd.

Tianducheng- miasto widmo aka Paryz Wschodu (galeria)

Miejsca takie jak Tianducheng, niedawno wspominana chińska IKEA, lub angielskie miasteczko mimo że nie  figurują w przewodnikach to stanowią przednie atrakcje turystyczne. POLECAM!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No więc Tianducheng to tzw.  miasto-widmo, nie jedyne w Chinach. Pytanie po co to komu skoro straszą pustkami
Kopiuję i cytuję siebie z 2013:

Teorie sa dwie:

1)Chiny budują na siłe te kolosy, a celem tych zagrywek jest nakręcanie gospodarki i utrzymywanie wydatków i inwestycji wewnętrznych na wysokim poziomie. Nic tak nie napędza PKB jak wylewanie betonu, budowanie na potege(numerm jeden na poprawę sytuacji gospodarczej chyba nadal jest wojna ale nie każdy ma zapędy jak obrońcy demokracji zza Oceanu;). Bańka na rynku nieruchomości rośnie, a predzęj czy później pęknie i wszystko się posypie jak domek z kart.

albo:

2)Chiny przygotowują się na ogromną liczbę mieszkanców, którzy regularnie migrują z terenów wiejskich do miast. Ta tendencja utrzymuje się już jakiś czas i narasta. Różne źródla oczywiscie podają różne prognozy. Jedna wspomina o liczbie 250mln ludzi, ktorzy w przeciągu 15 lat przeniosą się ze wsi do miasta. Możliwe więc, ze Chiny wiedzą co robią i mądrze szykują się z wyprzedzeniem…

Ewidentnie te 2 teorie są sprzeczne i ktoś tu nie ma racji. Czytam czasem opinie ludzi, którzy nie są specjalistami ale twardo twierdzą ze będzie scenatiusz 1) lub 2) bo to czy tamto. Prawda jest taka że najwięksi ekonomiści i inni ‚spece’ nie potrafią dojść do porozumienia i tak naprawdę nikt nie wie co z tego wyjdzie.

(polecam książkę 2 Francuzow: „Chiny światowym hegemonem?” – Jean-Paul Guichard i Antoine Brunet)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ktoś tam, coś tam w oknach wywiesza, kompletnie pusto nie jest. Najlepiej byłoby sprawdzić w ilu lokalach zapalone jest światło  po zmroku, ale nie czekałem do wieczora…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na ulicach widać więcej ludzi. Również jest więcej lokali. Skley, knajpy, jest też supermarket, nie powala wielkościa, ale jak weszliśmy po piwko to nawet kolejka była;) W restauracjach kręcili się klienci. Może nie było tłoczo, ale coraz ciężej nazywać cała okolicę miastem-widmem…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zła wieśc jest taka, że chińskie budynki starzeją sie dużo szybciej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni, Zacieki, pęknięcia, i inne defekty pojawiają się dość szybko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ceny:
W 2013 m2 kosztował 7000rmb/4000zł- uśredniając, teren spory, ceny się różnia, standard etc.
W sierpniu 2015 mieszkanie 180m2 kosztuje 800 000rmb/468 000zł czyli ok 4400rmb/2600zł za metr!. Przy mniejszych lokalach cena m2 podbija do 5000-7000rmb/2900-4100zł.

Czy to dużo czy mało, kwestia względna. W Hangzhou taki m2 byłby jak za półdarmo, ale to są przedmieścia. Gość w biurze nieruchomości twierdził że autem da radę dojechać do Hangzhou w 30minut, ale samo Hangzhou to spore miasto, więc nie do końca wiadomo dokąd te 30minut są liczone…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podobnie jak w 2013 zieleń, i cała okolica utrzymana jest w porządku, nie ma lipy…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trzeba odnotować istotny fakt:
W Chinach nadal wielu ludzi niespecjalnie ufa bankom. Kupowanie nieruchomości to najlepsza i najbezpieczniejsza inwestycja. Jednocześnie sosunek ceny metra i wysokości wynajmu jest dużo gorszy niż np. w Polsce. Efekt: wiele mieszkań jest wykupionych, ale stoją puste. Lepiej trzymać ‚dziwicze’ niż wynając i później próbować sprzedawać jako ‚używane’…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Napotkany Chińczyk z synem i siostrzenicą- dosłownie 20m obok tego kadru, więc w samym środku ‚Paryża’, prowadzi szkołę językową. Jeśli osiedle i okolica są puste to kiepski  z niego biznesmen. Twierdził, że ma studentów. Na wariata nie wyglądał…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na samą wieże niestety nie ma możliwości wejść, a szkoda. Byłby świetny punkt widokowy na okolicę…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Makiety:
Wszystko się mniej więcej pokrya z rzeczywistościa, tylko plac bezpośrednio wokół wieży nadal zarośniety i zabudowań  widocznych w projekcie brak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pomijając fakt ‚specyficznej’ lokalizacji, lekkiego, póki co zadupia, to okolica prezentuje się całkiem przyjemnie. Może za kilkadziesiat lat będzie to tętniąca życiem, renomowana dzielnica Hangzhou, może…..
Póki co miejsce nadal służy jako plan zdjęciowy na ślubne fotografie, podobnie jak angielskie miasteczko pod Szanghajem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przejechaliśmy ok 16km centrum Hangzhou- Tianducheng, które jest na konkretnych przedmieściach. ‚Paryż’ to tylko ułamek tego co tu się buduje. Miejsce zasłynęło bo medialne jest, ale takich osiedli wokół Hangzhou są dziesiątki jesli nie setki. Przez całą  trasę mijaliśmy nowe osiedla lub budynki jeszcze w trakcie budowy.

Myślałem, że po kilku latach mieszkania w Chinach człowiek sie przyzwyczaja do tego, że wszystko jest większe, ale nie.  W głowie się nie mieści ile tego jest.

Czy to się posypie, czy zaludni…..nie mam pojęcia, pozostaje czekać…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dojazd:

metro+bus: Metrem do linii Linping(ostatnia stacja). Dalej odszukac przystanek z autobusem 386- trzeba wyjsc z metra na Century Avenue. za 2rmb i ok 15minut jazdy dotrzemy do Tianducheng (przystanek do wysiadki na Xingdu Road). Dalej 3minutowy spacer i bedziemy w Paryzu;)

rower: ok 17-18km od West Lake/centrum Hanghzou. Nam zeszło ok 1godz 15min, be zpośpiechu, ale też bez dłuższych przerw.  Trasa….polecam baidu maps. GPS w Chinach nie jest dokłądny, lubi rzucić kilkaset metrów z lewo lub prawo. Na internecie mobilnym dokładny, bez zarzutów.

Tagged on:         

5 thoughts on “Chiński Paryż- Tianducheng 2015 [galeria].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares