Huaqiangbei- czyli niebo dla gadżeciarzy, informatyków, komputerowców i im podobnych.

Shenzhen to miasto w Guangdong, Guangdong to fabryka Chin. Tu zjeżdżają się Chiny za praca, chlebem/ryżem i karierą. Główny powód takiego stanu rzeczy to lokalizacja. Miasto(i prowincja) położone strategicznie przy Hong Kongu, i z tego powodu 35lat temu Paria w stolicy wytypowała Shenzhen, wtedy małą mieścinę, na specjalną strefę ekonomiczną. Dziś to nowoczesne miasto liczące ok 10mln ludzi, faktycznej liczby nie zna pewnie nikt…

Shenzhen turystycznie nie oferuje w sumie nic, ale jest najlepszym przykładem tego, jaką drogą idzie kraj.  Tu Chiny  spotykaja się ze światem, głównie w kontekście handlowym, Oczywiście są też inne zaglębia produkcyjne, ale Shenzhen to pierwowzór. Tutaj Foxxcon skręca iPhony i inne gadżety Apple, Kindle, Playstation, tutaj produkuje też ogromna ilość światowych gigantów.

Huaqiangbei to podobno, nie jestem w stanie zweryfikować liczb, 70mln m2 i 130 000 pracowników. Ktoś kwestionował na FB niedawno liczbe 70mln, że to 8 km2. Ta powierzchnia odnosi się do powierzni handlowej, nie rozmiaru samego komplektu. Ogromnych hali jest tam…nie wiem ile szczerze mówiąc. Internety wspominają o 20 gigantycznych centrach i halach. Każde po kilka, czasem kilkanaście pięter…

Co tu można dostać? Odpowiedź jest bardzo prosta- WSZYSTKO. Gotowe produkty to jedno, ale komponenty, części, akcesoria również. Ilość tego wszystko jest naprawdę imponująca.

Można kupić 1 kabel czy myszkę do komputera, ale jeśli najdzie Cię ochota na cały konterener to też nie będzie problemu;) Tu wszystkie opcje sa na stole, kwestia dogadania i ustalenia ceny.

No to porozglądajmy się po Huaqingbei….

Nad wejściem do jednej z hali policjant ostrzega przed przekrętami, oszustami, naciągaczami i kombinatorami. Kupuj obywatelu do woli, ale bądż czujny;)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przy głownych ulicach i na wejściach królują ‘bestsellery’, czyli komórki, laptopy, tablety. Po wejściu głębiej mamy już wszystko, trzeba tylko wiedzieć co się chce i mieć pieniądze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ceny

Regularnie dostaję pytania mailem co warto kupić podczas wizyty w Chinach. Jeśli nie bierzesz kontenera to generalnie nic.  Ludzie nadal mają zakodowany mocno nieaktualny stan rzeczy. Chiny- tania elektronika i ogólnie wszystko tanie! No prawda, ale…10 lat temu. Dziś w temacie elektroniki ceny chińskie zrównały się z naszymi polskimi/zachodnimi. Jeśli coś jest tańsze to niewiele, a przy zakupie często dostajemy gwarancję na HK/Chiny/Makao. Zabierając gadżet do PL tracimy ją.

Kumpel Chińczyk kila miesięcy temu kupował Kindle’a. Zamówił na amerykańskim ebay’u bo najzwyczajniej było taniej z przesyłką niż kupić to samo w Chinach- to daje pojęcie jaka jest sytuacja…

Tańsze mogą być chińskie ‘brandy’. Mnie znane lub ‘wcale znane’  firmy.  Tutaj faktycznie można znaleźć tańsze rzeczy, ale gwarancja będzie na 90% tylko na Chiny. Jeśli będzie problem to w grę wchodzi wysyłka do Chin, czekanie, płacenie….

Biały oczywiście dostanie nieco zawyżoną cene na wejściu , więc targowanie się mocno wskazane.  Pamiętajmy, że nie jest to stragan z badziewnymi pamiątkami, gdzie schodzi się z oferowanej ceny do 10% i jest szansa że na 20% tego co usłyszeliśmy się skończy;)

Tanie Chiny się skończyły. Kupić taniej podczas urlopu, zabrać do Polski sprzedać drożej i zarobić- to już przeszłość…Ogólnoświatowe marki  będa w podobnych cenach, lub nawet droższe. Pozostają chińścy lokalni producenci, tu może być atrakcyjnie cenowo, ale pamiętajmy, że niska cena nie bierze się znikąd, a gwarancji na PL/Europe nikt nam raczej nie da.

Hurt to osobny temat…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Standardowy pracownik nie stoi na bacznśc, nie cka na klienta. Za to ich lubię. U nas od razu obsługa naskakuje, siada na plecy i towarzyszy do końca wizyty.  W Chinach jest troche inaczej, jasne, że będą zabiegać o Ciebie, ale robią to chyba jednak mniej nachalnie.  Owszem zapyta co potrzebujesz, ale robią to w mniej ‘inwazyjny’ sposób…Pracownik/sprzedawca częśto jest zajęty sobą, i dopiero jak sam/a wyrazisz chęc to przejdzie do interesów.  Fimy na komórce, bezmyślne rypanie w durnowate gry, seriale na PC- na pełnym luzaku. Oczywiście nie jest im również też obce spanie w miejscu pracy. Sakoro nic się nie dzieje to co szkodzi przyciąc komara? Jak przyjdzie klient i bedzie mu zależało to przecież może obudzić;)

Idealne przykłady sprzedawców na zdjęciach niżej:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

P8292164_Fotor_Collage

Być sobie szefem, albo nie miec go na karku – rzecz bezcenna!

P8292099_Fotor_Collage

Potrzeba kabel? Nieważne jaki, oni go  mają:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drukarki 3D. Reklamują się, że mają taniej niż wspomniane serwisy internetowe tmall, jd.com, taobaoo…

P8292118_Fotor_Collage

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Klawiatury? Prosze bardzo, hurt, detal, co tylko potrzebujesz

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stoisko z samymi kablami, lub tylko z zasilaczami lub tylko bateriami do laptopów. Albo same ładowarku USB.  Specjaliści od jednego;) W mniejszych miastach/sklepach może być, że nie mają części do twojego modelu i trzeba zamawiać/czekac. Tutaj jest absolutnie wszystko!

P8292182_Fotor_Collage

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trzeba myszkę? Proszę bardzo, Mają myszki, po  sam sufit…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widać na markcie, że lato w pełni. Kupa dzieciaków. Rodzic nie ma co zrobić to zabiera do roboty.  Widocznie dziadków nie ma pod ręką, żeby podrzucić. Albo rodzice przyjechali do Shenzhen z innych części kraju za robotą. Widują rodzinę raz w roku(Chiński Nowy Rok), a skoro dziecko nie ma szkoły latem, to można spędzić czas, nawet jeśli oznacza to zabieranie je do pracy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

u mamy w pracy….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czy Huaqiangbei faktycznie jest największym marketem elektronicznym Azji czy świata nie wiem- może to tylko plotka. Szczerze mówiąc nie interesuje mnie to aż tak.  Jest to gigant, którego nie da sie na dobrą sprawę opisać i miejsce jest warte odwiedzenia nawet jeśli nie planujesz zakupów. Trzeba tu wpaść nawet jeśli tylko turystycznie. Jeśli na zakupy, tylko przygotujcie gotówkę bo szanse że coś wpadnie w oko są ogromne, na 100% mają to co Cię interesuje, 1 szt. karton, kontener…;)

Na dniach wrzucę jeszcze kilka zdjęc z zaplecza tego całego giganta…C.D.N

2 thoughts on “(Być może) Największy elektroniczny market Azji- galeria.

 • 03/09/2015 at 20:02
  Permalink

  Zwiedzanie sklepów to jeden z najbardziej interesujących poznawczo sposobów eksplorowania (współczesnej) kultury danego miejsca. Dla mnie to zawsze ciekawe doświadczenie, choć paradoksalnie centrów handlowych nie znoszę, to nie zmienia faktu, że świetnie ilustrują materialny lejtmotiv danego społeczeństwa.

  Reply
  • 07/09/2015 at 05:27
   Permalink

   Galerie, centra handlowe to też miejsce, które omijam, ale elektronikę pooglądam, nawet jesli nie planuje zakupu.
   Kobiety pewnie mają podobnie z butami i kieckami;)
   pzdr

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Shares